PL | ENG

revitapark logo top

W piątek, to jest 1 kwietnia 2016 roku, nasze Laboratorium odwiedzili maturzyści z katowickiego liceum. W czasie warsztatów „Chemia – innowacyjne techniki badawcze” maturzyści poznali specyfikę pracy w naszym Laboratorium Technik Rewitalizacji i Remediacji. Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych studiowaniem takich kierunków jak chemia, technologia chemiczna, biotechnologia oraz farmacja.

Warsztaty podzielono na dwie części. W części teoretycznej omówiono podstawowe pojęcia chemiczne niezbędne do zrozumienia prezentowanych zagadnień, zaprezentowano podstawowe wyposażenie laboratorium chemicznego i jego zastosowania – zlewki, naczynka wagowe, kolby miarowe, szczypce, tygle porcelanowe, cylindry miarowe, mikropipety. Maturzyści poznali także niezbędne urządzenia znajdujące się na wyposażeniu typowego laboratorium analitycznego – waga analityczna, wytrząsarka, piec, suszarka, destylarka, pH-metr. Na zakończenie tej części uczestnicy poznali zasady BHP dotyczące bezpiecznej pracy laboratoryjnej.

W części praktycznej zaprezentowano specjalistyczny sprzęt dostępny w Laboratorium: optyczny emisyjny spektrometr z plazmą sprzężoną indukcyjnie (ICP-OES), wysokosprawna chromatografia cieczowa z detekcją w ultrafiolecie i fluorescencją (HPLC-UV-FL), atomowa spektrometria absorpcyjna z atomizacją w piecu grafitowym (GF-ASA) oraz chromatograf jonowy (IC). Później wspólnie z licealistami przeprowadzono badania kilku próbek wód przyniesionych przez uczestników na zawartość wybranych pierwiastków i anionów nieorganicznych.